Hírek
SALGÓ eredete a DEXION
A SALGÓ csavarkötésű polc elemeit 1937-ben. Angliában fejlesztette ki egy Görög származású, de Sydney-ben (1902.12.04) született mérnök, aki 1924-ben diplomázott egy Angol egyetemen. 1937.10.21-én az akkor fiatal 35 éves mérnök Demetrius Comino megalakította cégét a Dexion Ltd.-t. A „dexion” szó az ókori görögben a „jobb” szóra utal, amely alatt azt értették, hogy irány a tökéletesség felé. (japánok is elő szeretettel használják ezt a szó kapcsolatot KAIZEN) Demetrius egész életére jellemző volt. Mi sem bizonyítja jobban, hogy 1963-ban megkapta a Brit Birodalom Rendje kitüntetést.
Tévesen sokan úgy tudják, hogy a perforált profilt nevezte el Dexion-nak és ebből szárazik a név. A fém perforált profil előtt már több fejlesztése volt, a nyomdaiparból, ahol dolgozott. Ezeket az eszközöket Dexion néven hozta forgalomba. A nyomdaiparban zavarta, hogy a fa polcok nem voltak tartósak, nehezen lehetett szerelni, majd szétszerelni. Ezért kezdett gondolkozni a mai SALGÓ polcként ismert állványrendszeren.
1939-re fejlesztette ki a réselt a maihoz hasonló profilt, amelyekkel könnyen lehetet szerkezeteket kialakítani. Ezek nem csak polcállványok voltak. Asztalokat, és más fémszerkezetekre is lehetet használni. 1947-májusban az Angliai Chingfordban, első nap 187 m profilt gyártottak le.
Összeszereltek belőle, létrát, lépcsőt, polcot, ékszíjvédő burkolatot, korlátokat, stb. DEXION néven kezdték el forgalmazni és nagyon gyorsan keresett termék lett.
Gyártották Ausztráliában, Belgiumban, Kanadában, Franciaországban, Chilében, Spanyolországban, Argentínában, és az USÁ-ban is.
A Dexion céget 1995-ben egy Norvég cég megvásárolta. Angliában 2003-ban a gyártás befejeződött. A Dexion raktári állványait a mai napig gyártják több országban és 30 országban forgalmazzák. Magyarországon 3 helyen is gyártanak hasonló polcrendszert.
Demetrius 1974-ben ment nyugdíjba és 1988-ban Athénban halt meg 85 éves korában. Egy maradandó polcrendszert hagyott hátra az utókornak. Köszönjük.
DEXION állványrendszer mérete
Az állványrendszer tervezésekor az angolszász mértékegységet használta Demetrius Comino mérnök.
1 col= 2,54 mm, az Amerikaiaknál, 1 inch= 2,54 mm, Régebben a Magyarok is alkalmazták, mint 1 hüvelyk = 2,54 mm.
Europában a Német zoll szóból származó és col-nak mondott mértékegység terjedt el, amit manapság col vagyis colos polcrendszernek mondunk.
Ami még érdekes, hogy a tervezésnél és gyártásnál a szerelés és a méricskélés csökkentése végett raszter beosztásokkal látták el a DEXION profilokat.
1 raszter 76,2 mm vagyis 3 col. Egy lyuk távolság 19,05 mm, ami megadja a polcszintek állíthatóságának a méretét.
A világban, és Magyarországon is sok helyen áttértek az 1960-ban elfogadott SI vagyis a nemzetközi mértékegységrendszerre, amely a 10 hatványain alapul. Az így gyártott polc elemeket metrikus méretűnek hívjuk. Pl.: 300x1200, 400x1000, 500x800 mm
Pl: 1000 mm széles SALGÓ polc colos méretben a 39 col mérethez közelít vagyis 991 mm-es.
A profil lábakat a mai napig col méretben gyártják, de milliméterben adjuk meg a méretét.
1981, 2438, 3048 mm (780, 960, 1200 col)
kerekítve= 2 m, 2,5 m, 3 méteres SALGÓ profil lábakról beszélünk, ami megadja az állványunk magasságát is.
Miért lehet, akkor mégis colos polcokat vásárolni a mai napig Magyarországon? Ennek két oka van.
Az egyik oka, hogy a mai napig történik jelentős polcrendszer kiszállítás Angliába Magyarországról.
A másik pedig, hogy az 1960-as évektől gyártanak Salgótarjánban DEXION polc állványrendszer elemeket, de nem kezdettől gyártottak metrikus méretben polcokat. A régi colos polcokat nem lehet összeépíteni a metrikus polc részeivel. + van olyan helyzet, hogy a colos méretű polc a megfelelő egy-egy helyre.
Az itthoni gyártó régeben DEXION – SALGÓ feliratot nyomott a polcelemekbe, később ez elmaradt és főleg amióta Magyar többségi tulajdonba került a Dexion – Salgó polc gyár a DEXION felirat elmaradt és most mivel most már teljesen Magyar tulajdonban van így nem is találunk rajta feliratot. Ami még a történethez tartozik, hogy lejárt az 50 éves szabadalom, ezért most már több gyártó is gyárt SALGÓ polc elemeket. Magyarországon 4 SALGÓ polc gyártót ismerünk.
Újabban Magyarországon elterjedt a kapcsolható SALGÓ polcrendszer kifejezés. Azoknak az eredeti Salgó polcokhoz nincs semmi köze csak annyi, hogy azok is fémből vannak. Legelterjedtebb az S1 polcrendszer, amelyet Olaszországból importálnak és a kedvezőbb ára miatt egyre több helyen találkozhatunk vele.